bip.gov.pl
RSS
A A A K
SmodBIP

Szambo - nigdy nie wylewaj!

23.06.2017

Korzystasz z wody ze studni na podwórku?
Uprawiasz warzywa w przydomowym ogródku?
Twoje dzieci bawią się na podwórku?

Każda z tych czynności może być bardzo niebezpieczna, jeśli nie obchodzisz się prawidłowo z zanieczyszczeniami z szamba.

  1. W szambie znajdują się odchody oraz pozostałości detergentów. Sprawia to, że szambo jest siedliskiem bakterii, wirusów oraz groźnych substancji chemicznych (tj. Salmonella, bakterie E.Coli czy fosforany).
  2. Bakterie te przedostają się do wody, osadzają na warzywach czy są roznoszone przez zwierzęta. Może być nimi skażona marchewka hodowana w warzywniaku, może zarazić się nimi Twoje dziecko podczas zabawy w ogródku.
  3. Zanieczyszczenia z szamba bardzo często odpowiadają za skażenie wody pitnej w podziemnych ujęciach wodociągowych, co powoduje duże ryzyko dla zdrowia mieszkańców oraz uciążliwe przerwy w dostawie wody.
  4. Szambo nie staje się mniej toksyczne, jeśli wylejesz je do sąsiada, na pole czy na nieużytki! Jedyną metodą pozbycia się nieczystości z szamba jest ich wywóz przez specjalistyczną firmę.
  5. Każde gospodarstwo domowe jest zobowiązane przedstawić umowę na wywóz szamba oraz dowód opłat za te usługi (rachunki, faktury) w przypadku kontroli.
  6. Wylewanie szamba jest wykroczeniem i może zostać ukarane mandatem w wysokości 500 zł.
  7. Kara grzywny może być również wymierzona za brak dokumentów potwierdzających wywóz szamba przez uprawnioną firmę.
  8. Jeśli sam zauważysz wylewanie szamba – reaguj! Nie ma zgody na trucie ludzi i zanieczyszczanie środowiska. Zgłoś takie przypadki jak najszybciej na Policję lub do Urzędu Miasta i Gminy.

Opublikował: Artur Wieczorek
Publikacja dnia: 23.06.2017

Dokument oglądany razy: 245
« inne aktualności